Saturday, November 29, 2008

Eva Tofalvi, castigatoare in Cupa Europei

Romania a avut parte de un rezultat istoric astazi, in cadrul etapei de Cupa Europei la Biatlon. Eva Tofalvi a castigat proba de 7,5 km sprint desfasurata la Idre - Suedia. Sportiva de la Sport Club Miercurea Ciuc nu a ratat niciodata tinta atunci cand s-a aflat in poligon si a intrecut-o cu 21 de secunde pe moldoveanca Natalia Levchenkova. Dana Plotogea a terminat cursa pe locul 14, la un minut si 53 de secunde in spatele Evei Tofalvi. Mihaela Purdea s-a clasat pe locul 26, fiind intrecuta de catre Plotogea cu 45 de secunde. Emoke Szocs a terminat cursa pe locul 45, la un minut si 13 secunde in spatele Mihaela Purdea. Cel mai slab rezultat obtin astazi de catre delegatia Romania i-a apartinut Alexandrei Rusu, care s-a clasat pe locul 61, fiind intrecuta cu un minut si 23 de secunde de catre Szocs.