Saturday, September 26, 2009

Flangea, locul 14 la sprint!

Cu sacii in caruta dupa ce ieri si-au indeplinit obiectivul, castigarea unei medalii, romanii n-au rupt gura targului in proba de sprint - role de la Campionatul Mondial de Biatlon de Vara care are loc la Oberhof - Germania. Cea mai buna clasare a zilei a avut-o Claudia Flangea. Sportiva din Poiana Marului s-a clasat pe locul 14, fiind intrecuta cu doua minute si 52 de secunde de catre canadianca Megan Tandy, invingatoarea de azi. Romanca a tras 2 cu 1. Luminita Piscoran s-a clasat pe locul 24, a facut 5 ture de penalizare, ajung la linia de sosire cu o intarziere de 47 de secunde si 20 de sutimi fata de Flangea. Obosita dupa ce ieri a castigat medalia de bronz cu echipa de stafeta mixta, Reka Ferencz a terminat doar pe locul 27. Sportiva de la Dinamo a inceput bine cursa, a tras 0 din pozitia culcat, dar a doua prezenta in poligon a fost catastrofala, ea ratand patru dintre cele cinci tinte.
La baieti, rezultatele au fost un pic mai slabe. Roland Gerbacea a incheiat pe locul 31, la trei minute si 50 de secunde in spatele neamtului Erik Lesser, castigatorul medaliei de aur. Biatlonistul din Rasnov nu a ratat nici o tinta cand a tras din pozitia culcat, dar a efectuat trei ture de penalizare dupa ce a tras din picioare. Mai bine ca el a tras Remus Faur, locul 38 astazi, care a efectuat doar doua ture de penalizare, cate una dupa fiecare prezenta in poligon. Biatlonistul din Zarnesti a avut o intarziere de un minut, 19 secunde si 10 sutimi fata de Gerbacea. Stefan Gavrila a prins o zi proasta si s-a clasat doar pe locul 41, la 18 secunde si 20 de sutimi in spatele lui Faur! Maine urmeaza proba de Pursuit!