Friday, December 11, 2009

Eva Tofalvi, invinsa de Mihaela Purdea

Dupa doua saptamani in care a fost indisponibila, Eva Tofalvi se regaseste cu greu. Astazi, in cadrul probei de sprint - 7,5 km desfasurata la Hochfilzen - Austria, cu ocazia etapei de Cupa Mondiala care se desfasoara in acest week-end, sportiva de la Baile Harghita a terminat cursa pe locul 61, avand o intarziere de trei minute si 19 secunde fata de suedeza Anna Carin Olofson-Zidek, castigatoarea cursei. Tofalvi a efectuat doua ture de penalizare, cate una dupa fiecare prezenta in poligon. Cel mai bun rezultat al delegatiei noastre a fost obtinut de catre Mihaela Purdea, care a incheiat cursa pe locul 39, cu 49 de secunde inaintea Evei Tofalvi. Sportiva de la CSAM Bucegi Predeal a fost nevoita sa efectueze o tura de penalizare dupa tragerea din picioare. Dana Plotogea s-a clasat pe locul 82, la 49 de secunde in spatele lui Tofalvi. Plotogea a efectuat doua ture de penalizare, cate una dupa fiecare tragere. Colega sa de club, Alexandra Stoian, a incheiat cursa pe locul 87, la 26 de secunde si 90 de sutimi in spatele lui Plotogea. Reka Ferencz s-a clasat pe locul 113, avand o intarziere de doua minute, 56 de secunde si 50 de sutimi fata de Alexandra Stoian.