Thursday, December 3, 2009

Stefan Gavrila, umilit in Cupa Mondiala

Rezultatele de ieri, din cursa fetelor, nu s-au mai regasit si la baieti. Astazi, Roland Gerbacea s-a clasat doar pe locul 95 in cadrul probei de 20 km - individual. Sportivul din Rasnov a tras perfect la prima tragere, in vreme ce la urmatoarele trei prezente in poligon a ratat de fiecare data cate o tinta. Dinamovistul a avut o intarziere de 7 minute, 50 de secunde si 90 de sutimi fata de norvegianul Emil Hegle Svendsen, castigatorul cursei. Din pacate, Stefan Gavrila a fost umilit, el trecand linia de sosire cu 13 minute, 16 secunde si 20 de sutimi in spatele lui Svendsen. Biatlonistul din tara noastra a inceput cu trac, a ratat de trei ori tinta la prima tragere din pozitia culcat si o singura data la a doua tragere din pozitia culcat. La prima tragere din picioare, Gavrila nu a ratat nici o tinta si le-a dat sperante celor din delegatia Romaniei. Din pacate, la ultima prezenta in poligon, Gavrila a ratat de trei ori, astfel ca a fost nevoit ca pana la urma sa faca in total 7 ture de penalizare.