Saturday, June 14, 2008

Ungurul Rida Cador a câstigat ediþia a 45-a a Turului ciclist al României

Rutierul ungur Rida Cador (P-Nivo Betonexpressz) a câştigat, sâmbătă, ediţia a 45-a a Turului ciclist al României, devansându-i pe olandezul Sander Oostlander (Asito Cycling Team) şi pe bulgarul Svetoslav Şanliev (Hemus 1896). "A fost o competiţie foarte bună pentru mine. Cred că am reuşit să mă desprind în învingător în etapa de pe Transfăgărăşan, unde am câştigat un avans suficient de mare. Echipa m-a ajutat apoi să îmi păstrez tricoul galben", a declarat Rida Cador, la finalul competiţiei. Sportivul ungur a primit 2.705 euro pentru câştigarea Turului României, în timp ce ceilalţi ocupanţi ai podiumului au fost recompensaţi cu câte 1.349 euro, respectiv 674 euro. Conform regulamentului UCI, primii 20 de rutieri au fost premiaţi, după cum urmează: locul 4 - 338 euro, locul 5 - 270 euro, locurile 6-7 - câte 202 euro, locurile 8-9 - câte 134 euro, locurile 10-20 - câte 68 euro. În clasamentul general, cel mai bun rutier român a fost câştigătorul de anul trecut al competiţiei, dinamovistul Dan Anghelache, care a ocupat poziţia a noua. Ultima etapă a Turului României, desfăşurată pe traseul Brăila - Giurgeni - Hârşova - Constanţa, cu o lungime de 175 km, a fost câştigată de italianul Manolo Zanella (Italia), cronometrat cu timpul de 4 ore, 8 minute, 5 secunde. Acesta a fost urmat de coechipierul său Alex Buttazzoni, sosit în acelaşi timp cu învingătorul şi de un alt coechipier, Giampolo Biolo (4:08:35). Rutierii au mers în pluton pe întreg traseul etapei, doar în final desprinzându-se Zanella şi Buttazzoni. După ce plutonul a trecut podul de la Giurgeni, cursa a fost neutralizată pe o porţiune de aproximativ 400 m, deoarece drumul era impracticabil. Cursa a fost reluată după depăşirea porţiunii de drum cu probleme. La final, tricoul alb, al celui mai bun rutier în clasamentul pe puncte, a fost câştigat de italianul Davide D'Angelo. Tricoul roşu, al sprinterilor, i-a revenit italianului Manolo Zanella, cel verde, al căţărătorilor, ungurului Rida Cador, iar cel albastru, al celui mai bun român, dinamovistului Dan Anghelache. În clasamentul pe echipe s-a impus formaţia ungară P-Nivo Betonexpressz. În timpul festivităţii de premiere, una dintre cele două fete care urcau pe podium alături de sportivi a leşinat, fiind preluată de echipajul de salvare care a însoţit Turul României. Fata şi-a revenit după ce i s-au acordat îngrijiri medicale.