Thursday, December 13, 2007

A cincea etapã consecutivã în Cupa Mondialã la biatlon fãrã nici un punct pentru sportive din România

Nici o biatlonistă din România, din cele trei care au luat startul, nu a reuşit să termine, azi, în proba de 15 kilometri individual de la Pokljuka (Slovenia), între primele 30 de locuri, ceea ce reprezintă a V-a etapă consecutivă fără nicio sportivă română în puncte, din cele şase ale Cupei Mondiale. Cea mai bine clasată biatlonistă română a fost Alexandra Rusu, care a ocupat poziţia a 45-a, la şase minute şi 23 de secunde de câştigătoarea etapei, rusoaica Ekaterina Iurieva (43 de minute şi 47 de secunde). Următoarea sportivă din România, Mihaela Purdea, s-a clasat pe poziţia a 47-a, la şase minute şi 34 de secunde de Iurieva, în timp ce Dana Plotogea, a terminat a 76-a, la aproape 10 minute de învingătoare. De menţionat că Plotogea a ratat şapte din cele 20 de ţinte, fiecare ratare însemnând un minut de penalizare. Clasamentul general e condus de nemţoaica Martina Glagow, care a acumulat 237 de puncte, fiind urmată de franţuzoaica Sandrine Bailly, cu 207 puncte şi rusoaica Ekaterina Iurieva, cu 199 de puncte. Eva Tofalvi este singura biatlonistă din România care apare în clasamentul general, ea aflându-se pe poziţia a 48-a, cu şase puncte, acumulate în prima etapă. Tofalvi nu a concurat la această etapă. În proba similară masculină, dar de 20 de kilometri, singurul reprezentant al României, Cristian Marian Moşoiu, a terminat cursa pe locul 81, la 10 minute şi 15 secunde de câştigător, norvegianul Emile Svendsen. Moşoiu a avut patru minute de penalizare, ca urmare a ratării a patru ţinte.