Monday, September 28, 2009

Flangea, locul 14 si la Pursuit!

Ieri, in ultima zi a Campionatului Mondial de Biatlon de Vara, Claudia Flangea (foto) s-a clasat pe locul 14 in cadrul probei de Pursuit 10 km - Role Junioare. Sportiva din Poiana Marului a tras 2-3-0-1 si a terminat la 5 minute, 40 de secunde si 50 sutimi in spatele canadiencei Megan Tandy, castigatoarea medaliei de aur. Reka Ferencz s-a clasat pe locul 15, a tras aproape perfect 0-0-0-1 si a avut o intarziere doar de 8 secunde fata de Flangea. Pe locul 16 s-a clasat Luminita Piscoran, care a tras 0-2-2-0 si a venit cu 8 secunde si 40 de sutimi in spate lui Ferencz.
Baietii au obtinut rezultate slabe in ultima zi a "mondialului" de la Oberhof - Germania. Roland Gerbacea s-a clasat pe locul 34, a tras 1-4-2-1 si a avut o intarziere de 7 minute, 25 de secunde si 70 de sutimi fata de neamtul Erik Lesser, castigatorul cursei. Stefan Gavrila a venit pe 26, a tras 0-0-1-3 si a trecut linia de sosire la un minut, 6 secunde si 60 de sutimi in spatele lui Gerbacea. Remus Faur s-a ales cu locul 39, penultimul, avand o tragere identica cu cea a lui Gavrila, dar fata de care a avut o intarziere de 55 de secunde si 50 de sutimi.