Monday, February 23, 2009

Levi Leipheimer a câstigat pentru a treia oarã Turul Californiei

Rutierul american al echipei Astana, Levi Leipheimer, s-a impus în Turul Californiei pentru a treia oarã consecutiv, ieri, la Escondido, la sfârsitul celei de a opta si ultime etape, rundã ce a fost câstigata de sportivul luxemburghez Frank Schleck (Saxo Bank).
În ierarhia generalã a turului, Leipheimer i-a devansat pe David Zabriskie (Garmin), cu 36 de secunde, si pe Michael Rogers (Columbia), cu 45 de secunde.
Ciclistul Lance Armstrong, compatriotul si coechipierul lui Leipheimer la echipa Astana, a terminat pe locul sapte al ierarhiei generale, la un minut si 46 de secunde în spatele învingãtorului, în cea de-a doua sa cursã de la revenirea în competitie. În luna ianuarie, septuplul campion al Turului Frantei a luat parte la Turul Down Under, acolo unde s-a clasat pe locul 29.
Armstrong anuntat clar cã obiectivul sãu pentru participarea la Turul Californiei nu este victoria finalã, ci sã-l ajute pe Leipheimer sã se impunã.