Monday, February 9, 2009

Medalii la Campionatul militar internaţional de schi al Trupelor Alpine

Sportivi ai Clubului Sportiv Aplicativ - Militar „Bucegi" din Predeal, aparţinând Forţelor Terestre Române, au participat, în perioada 1-6 februarie, la cea de-a 61-a ediţie a Campionatelor de Schi ale Trupelor Alpine în localităţile San Candido, Sesto şi Dobbiaco din Italia.

La competiţie au participat peste 250 de sportivi militari din: Austria, Argentina, Croaţia, Chile, Germania, Macedonia, Polonia, România, Slovenia, Spania, S.U.A. şi Italia.

Competiţia a inclus întreceri masculine şi feminine la schi alpin, schi fond (probă individuală şi ştafetă), biatlon (patrulă). Sportivii militari români au obţinut rezultate notabile pe tot parcurul întrecerilor sportive.

Astfel, în prima zi de concurs, sg.maj. Mihaela Purdea a reuşit să se claseze la schi fond individual pe locul al III-lea, devansând sportivele favorite ale ţării gazdă în întrecerea desfăşurată pe distanţa de 10 km.

Ziua a doua a fost dedicată probelor de ştafetă şi slalom. La ştafetă, România a obţinut locul al II-lea în întrecerea feminină prin sg.maj. Mihaela Purdea şi sg.maj. Simona Crăciun, iar la masculin, locul al IV-lea, prin plt.maj. Şneaga Vasile şi Zsolt Antal. La slalom, sportiva Kinga Bojthe s-a clasat pe locul al- II- lea în întrecerea feminină.

În ultima zi, la proba de patrulă feminină (17,5 km), sg.maj. Simona Crăciun, Simona Cojenelu, Andreea Cioacă şi Diana Robu au obţinut locul I, iar băieţii s-au situat, după cei 25 km de parcurs, pe prima poziţie a clasamentului, prin plt.maj.Vasile Şneaga, Cristian Moşoiu, Zsolt Antal şi Alexandru Tişcă.

La festivitatea de premiere şi închidere a competiţiei, şeful Statului Major al Armatei Italiene, generalul de corp de armată Fabrizio Castagnetti, a dat citire clasamentului pe naţiuni şi, în urma rezultatelor obţinute la probele de concurs, România a ocupat locul al II-lea, după ţara gazdă, Italia şi înaintea Statelor Unite ale Americii, Germaniei şi Spaniei.

„Această performanţă ne onorează pentru că este cel mai bun rezultat obţinut de un lot al Armatei României în cei 13 ani de participare la competiţie, în condiţiile unei concurenţe deosebite”, a precizat, la finalul întrecerilor, maiorul Cristian GRECU, şeful delegaţiei Forţelor Terestre Române.