Tuesday, March 17, 2009

Dragos Staicu, umilit in Austria!

Schiorul Dragos Staicu, campion national in proba de Slalom Urias, a fost umilit ieri in cadrul cursei la care a participat la Matrei - Austria. Predeleanul s-a clasat pe penultimul loc (109 din 110) si a ajuns la 113 puncte FIS in proba la care in luna februarie a devenit campion national al Romaniei. Staicu a fost intrecut cu 14 secunde si 41 de sutimi de catre austriacul Joachim Puchner, castigatorul cursei. Rezultatul este unul normal insa normal daca tinem cont ca Puchner este un schior de Cupa Europei, care in acest sezon a luat cateva starturi sin probele de viteza din cadrul Cupei Mondiale. In plus, intr-un clasament intocmit de FIS cu toti schiorii romani, Staicu ocupa abia locul 13 la Slalom Urias, fiind depasit de sportivi precum Sebastian Barbu, Florentin Nicolae si Bogdan Barbu, care in acest sezon nu au participat la nici un concurs FIS. Totusi, Staicu ramane primul in clasamentul de la Coborare, proba in care spera sa prinda un loc pentru Jocurile Olimpice de la Vancouver 2010.